Kövér: Nemzeti érdek a nyugat-balkáni országok euroatlanti csatlakozása

2019. november 04. 10:35

Kilencedik alkalommal találkoztak a délkelet-európai országok parlamenti elnökei, a zártkörű tanácskozáson Orbán Viktor is részt vett.

2019. november 04. 10:35

A Nyugat-Balkán országainak euroatlanti csatlakozása Magyarország nemzeti érdeke, ezért a régióra vonatkozó magyar külpolitikai stratégia a jövőben is változatlan marad – jelentette ki Kövér László házelnök hétfőn az Országházban, a délkelet-európai országok parlamenti elnökeinek 9. találkozóján.

Megnyitójában közölte,

Magyarország ezután is következetesen támogatja a térség országainak euroatlanti integrációját.

Az elmúlt években az erős magyar támogatásnak is része lehetett abban, hogy Horvátország elnyerte megérdemelt EU-s tagságát, Albánia, Horvátország és Montenegró belépett a NATO-ba, és meghívást kapott Észak-Macedónia is – tette hozzá az Országgyűlés elnöke.

„Minden európai uniós válság ellenére úgy véljük, hogy nem állhat meg Európa újraegyesítésének folyamata, az uniós tagság szempontjából nem maradhatnak fehér foltok Európa délkeleti felén” – fogalmazott Kövér László.

Szavai szerint az európai béke és a jólét szempontjából jelenleg az EU-nak nincs politikai alternatívája. Ezért Magyarország a szuverén, de együttműködésre képes nemzetállamok alkotta, erős unióban érdekelt, amely „az önök országai számára is vonzerőt sugározva a biztonság, a stabilitás és a jólét zálogát jelentheti” – mondta a jelenlévő parlamenti vezetőknek.

Arról is beszélt, hogy az idei találkozóra meghívták a visegrádi négyek (V4) parlamenti elnökeit is, mert nekik hasonlóan fontos az EU bővítése, mint a magyaroknak. Kövér László reményét fejezte, hogy a hamarosan megalakuló új Európai Bizottságnak nemcsak a személyi összetétele, hanem a politikai szemlélete is új lesz.

„Abban is bízunk, hogy a Magyarország által jelölt, szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős uniós biztos munkájával a Nyugat-Balkán országainak érdekeit is szolgálni tudja majd” – közölte az Országgyűlés elnöke.

Végül elmondta, idén először javaslatot tettek arra, hogy a konferencia végén egy közös dokumentumban tegyenek hitet az Európai Unió további bővítése mellett, közösen hívják fel a figyelmet arra, hogy az intézményi bővítés az unión belüli és az oda vágyó államok közös érdeke. A dokumentumot megküldik majd az EU és a tagállamok parlamenti vezetőinek egyaránt.

A tanácskozás – amelyen részt vett Orbán Viktor miniszterelnök is – a házelnöki köszöntő után zárt körben folytatódott.

(MTI)

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gregorius
2019. november 05. 11:31
A szerbeket felvenném, a muszlim területekkel ( pl. Albánia) még várnék.
Rasdi
2019. november 04. 14:22
Egy dolog egy esetleges NATO-tagság, és más dolog az EU-tagság. Az egyik egy katonai szövetség, a másik egy gazdasági-társadalmi közösség. Az előbbivel semmi gond, az utóbbi sokkal problematikusabb. Mind a gazdasági, még inkább társadalmi kapcsolatok területén. Csak egy csomó újabb belső konfliktust generálna a balkáni országok EU-csatlakozása. Ráadásul az EU sincs, sőt messze nincs felkészülve semmilyen bővítésre. Elég ha csak a mostani brexittel kombinált ciklusváltást tekintjük.
gacsat
2019. november 04. 12:06
Ja. Még több muzulmánt az Rumi Kalifátusba.
Pelso j.
2019. november 04. 11:37
Hogy mi fog történni, azt befolyásos országok politikusai döntik el, nem pedig..... Pl az oktatás fejlesztése itthon sokkal fontosabb nemzeti érdek lenne.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!